جراحی زیبایی گوش


 

به هر گونه جراحی زیبایی که برای لاله گوش انجام می شود اتوپلاستی می گوییم.در جراحی زیبایی لاله گوش ما می توانیم مشکل سایز و محل قرار گیری گوش را تغییر دهیم.لاله گوش افراد مانند هر قسمت دیگر از صورت، شکل ها و مدلهای مختلفی دارد.چینهای موجود در لاله گوش هر فرد می تواند از نظر شکل و سایز با افراد دیگر متفاوت باشد.

حتی در یک فرد هم ممکن است چینهای لاله گوش سمت راست متفاوت با سمت چپ باشد. لاله های گوش هر فرد علاوه بر شکل از نظر سایز و اندازه نیز با دیگران متفاوت است. با وجود تمام این اختلاف ها در شکل و اندازه لاله گوش، معیارهایی برای زیبایی و  متاسب با لاله گوش با صورت وجود دارد که ما برای زیباسازی لاله گوش باید آن را اجرا کنیم.

چه افرادی برای جراحی زیبایی لاله گوش مراجعه می کنند؟

اغلب افرادی که برای جراحی زیبایی لاله گوش مراجعه می کنند از بیرون زدگی لاله گوش شکایت دارند زیرا از انجام این جراحی اطلاع کافی دارند و نتایج قبل و بعد از جراحی را می توانند در فضای مجازی و اینترنت به خوبی ببینند.

با این حال در جراحی زیبایی لاله گوش می توانیم شکل و سایز لاله گوش را تغییر دهیم. گاهی در اثر یک آسیب به لاله گوش قسمتی از آن تغییر شکل می دهد و فرم نازیبایی پیدا می کند.

مثلا خانمی که از گوشواره سنگین استفاده کرده است ممکن است دچار پارگی نرمه گوش شود و یا کشش مزمنی که گوشواره ها روی نرمه گوش وارد کرده اند باعث بزرگتر شدن و آویزان شدن بیش از حد نرمه گوش او شود. با جراحی زیبایی نرمه گوش می توان سایز نرمه گوش را در این فرد اصلاح نمود و زیبایی را به لاله گوش بازگرداند.

حال آقایی را در نظر بگیرید که در یک تصادف دچار پارگی لاله گوش شده و یا در یک حادثه دچار شکستگی لاله گوش و در نهایت تغییر شکل لاله گوش شده است(مانند گوش کشتی گیران) در چنین حالتهایی می توان با جراحی زیبایی لاله گوش (اتوپلاستی) زیبایی را به گوش ها بازگرداند.

در پایان باید اشاره کنم که بجز بیرون زدگی لاله گوش، تغییرات و نقص های دیگری نیز می تواند به صورت مادرزادی ایجاد شده باشد. مثلا ممکن است بخشی از یک لاله گوش به صورت مادرزادی مچاله به نظر برسد یا خوب رشد نکرده باشد.در چنین وضعیتی نیز جراحی زیبایی لاله گوش می تواند به نرمال تر شدن ظاهر لاله گوش کمک نماید.

سن مناسب برای جراحی لاله گوش چیست؟

جراحی زیبایی لاله گوش بعد از سن 6-5 سالگی برای همه افراد مقدور می باشد.زیرا تا این سن غضروف گوش رشد اصلی خود را کرده است و پس از آن، تغییرات لاله گوش کم و جزئی می باشد. درست است که گفته می شود غضروف های گوش تا پایان عمر رشد می کنند ولی باید به یاد داشته باشیم که این رشد بسیار کم و نامحسوس بوده و تداخلی در نتیجه جراحی ما ایجاد نمی کند. توصیه می شود که هر زمان زیبایی لاله گوش به گونه ای دچار اختلال شده که اثرات منفی روحی و روانی در فرد ایجاد کرده یا در آینده اثر می گذارد، به فکر جراحی زیبایی لاله گوش باشیم.

در کودکان توصیه می شود که زمان جراحی قبل از ورود به مدرسه باشد زیرا هنوز کودک دچار اثرات منفی روحی _ روانی این نازیبایی نشده است. با ورود کودک به دبستان و اولین شوخی ها و تمسخر هایی که در مورد شکل لاله گوش با او می شود، اثرات روحی _ روانی پیدا شده و برای همیشه اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.همین عامل باعث می شود که مراجعه کنندههای متعددی در سنین بسیار بالا (مثلا 65 سالگی) برای اصلاح برجستگی لاله گوش داشته باشم و از همه این افراد بشنوم که از دوران کودکی با ظاهر لاله گوش مشکل داشته و تمایل به اصلاح آن داشته اند.

آیا جراحی زیبایی لاله گوش بر روی شنوایی اثر دارد؟

در جراحی زیبایی لاله گوش، تنها لاله گوش جراحی می شود و لاله گوش نقشی در میزان شنوایی فرد ندارد.حتی اگر در یک حادثه لاله گوش فردی کاملا از بین برود نیز، شنوایی آن فرد تغییر نخواهد کرد زیرا مجرای گوش، حلزون شنوایی و دیگر اجزاء گوش میانی و داخلی وضعیت شنوایی هر فرد را تعیین می کنند.

نحوه انجام جراحی زیبایی لاله گوش به چه صورت است؟

از آنجا که این جراحی همانند جراحی های لثه و دندان در دندانپزشکی است، به خوبی شما متوجه می شوید که این کار با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی قابل انجام است.یک دندانپزشکی ممکن است کودک 5 ساله ای که قادر به همکاری نیست و یا از دندانپزشک هراس دارد را تحت بیهوشی عمومی یا خواب (Sedafion) مورد درمان قرار دهد.

در جراحی زیبایی لاله گوش نیز وضعیت به همین صورت و حتی کمی بهتر و ساده تر از آن است. زیرا فرد سوزن را نمی بیند و لازم نیست به صورت طولانی مدت دهان خود را باز نگه دارد.از شرایط بهتری که جراحی زیبایی لاله گوش نسبت به دندانپزشکی دارد این است که شما هیچگونه محدودیتی در خوردن نخواهید داشت. پس اگر مراجعه کننده ای می تواند اعمال دندانپزشکی را تحمل کند به راحتی می تواند تحت جراحی زیبایی لاله گوش قرار گیرد.

آیا رد جراحی زیبایی لاله گوش به جای می ماند؟

برشهای جراحی زیبایی لاله گوش در پشت گوش یا در چینهای لاله گوش داده می شوند و به گونه ای که رد آنها دیده نشود و پس از ترمیم در معرض دید نباشند.خوشبختانه محل برش جراحی به خوبی مخفی می شود و من در طول سالها جراحی، حتی یک مورد از بیماران خودم و یا همکارانم را ندیده ام که از محل برش جراحی شکایت داشته باشند.

من موارد متعددی از افرادی که قبلا در پیش همکارانم جراحی زیبایی لاله گوش انجام داده اند را دیده ام که باز هم از بیرون زدگی لاله گوش شکایت داشتند ولی هیچکدام از این افراد از رد به جا مانده از جراحی شکایتی نداشتند و حتی متوجه آن نشده بودند و شما هم در مراجعه به فضای مجازی  و دیدن عکسهای قبل و بعد، متوجه می شوید که باقی ماندن رد جراحی برای هیچ کس مشکل ساز نبوده است.

مدت زمان جراحی زیبایی لاله گوش چقدر است؟

مدت زمان جراحی زیبایی لاله گوش، بر حسب نوع تغییراتی که در لاله گوش شما ایجاد می شود بین 1 تا 2 ساعت است.

مدت زمان بازگشت به کار بعد از جراحی زیبایی لاله گوش چقدر است؟

شما می توانید بلافاصله بعد از جراحی زیبایی لاله گوش به کارهای روزانه خود ادامه دهید. مثلا یک خانم خانه دار یا کارمند اگر صبح این جراحی را انجام دهد می تواند بعدازظهر به کارهای خانه و یا ادراه رسیدگی کند.اگر شما فعالیتهای ورزشی دارید از 1 تا حداکثر 3 هفته بعد از جراحی می توانید به طور کامل به فعالیت ورزشی خود بازگردید و فقط به مدت 3 ماه باید از هر گونه ضربه شدید یا کشیدگی لاله گوش پرهیز نمایید.

چه مدت پانسمان بر روی لاله گوش باقی می ماند؟

با روشی که در این مرکز برای شما جراحی صورت می گیرد، نیاز به پانسمان طولانی مدت ندارید.فقط یک روز پانسمان بر روی لاله گوش شما کافی است و شما می توانید روز بعد از جراحی کاملا پانسمان را بردارید. توصیه می کنم به مدت یک ماه شبها از هدبند استفاده نمائید تا مطمئن شویم به صورت ناخودآگاه در حین خواب گوش شما کشیده نشود. استفاده از هدبند در طول روز در این مدت بسته به میل شما دارد و اختیاری است.

به طور خلاصه اگر شما هر یک از مشکلات زیر را دارید می توانید از جراحی زیبایی لاله گوش بهره ببرید.

1 – اگر لاله گوش شما بیش از حد بیرون زده باشد.

2 – اگر گوش شما بزرگ است و با دیگر اجزاء صورت شما تناسب ندارد.

3 – اگر از جراحی قبلی لاله گوش راضی نیستید و هنوز بخش هایی از نازیبایی لاله گوش شما باقی مانده است.

4 – اگر بخاطر حوادث، تصادفات و ضربه به گوش (گوش کشتی گیران)، زیبایی بخشی از لاله گوش شما آسیب دیده باشد.