درمان عوارض ژل صورت


 

تخلیه ژل

همه ما میدانیم که زمانیکه حرف از تزریق ژل میشود ، هدف افزایش زیبایی صورت می باشد ،مانند هر جراحی یا هر روش دیگری که برای  زیبایی صورت استفاده می شود، اما باید به قوانین و استاندارد های تزریق چربی خیلی توجه شود چرا که هرگونه بی توجهی نسبت به اجرای این استانداردها ، فقط به زیبایی شما آسیب می زند.اگر تزریق ژل باعث ضرر و آسیب شده است تیم مرکز جراحی زیبایی لیموندر کنار شماست که این مشکل را بر طرف کند.برای تخلیه ژل ابتدا باید با نسل های آن آشنا شویم.

 

نسل های ژل

نسل اول (ژل پاژ)

ژل پاژ یا پلی اکریل نوعی ژل غیر قابل جذب است که حدود سال 1380 رایج بود و تنها مزیت این ژل نسبت به سایر ژل ها دائمی بودن آن بود چون اغلب ژل ها بین 6 ماه تا یکسال ماندگاری داشتند.این ژل به این دلیل غیر قابل جذب است و درصورت باقی می ماند و به مرور زمان جا به جا میشود و درصورت پخش می شود و باید تخلیه گردد. اگر فردی این ژل را در صورتش  داشته باشد و توسط دندانپزشک دستکاری شود عارضه عفونی پیدا میکند.تخلیه این نس از ژل ها ، بسیار راحت تر است  اغلب پزشکان و دیگر کلینیک ها این نسل ژل را تخلیه می کنند ولی نمی توانند کامل تخلیه کنند. در صورتی که درمرکز جراحی زیبایی لیمون این ژل را طی دو یا سه جلسه کاملا تخلیه میکنند.

 

چرا مرکز لیمون تنها مرکزیست که تخلیه ژل را کامل انجام می دهد؟

به علت اینکه گاهی اوقات این ژل دارای دو بخش است  یک بخش غلیظ و دیگری بخش رقیق می باشد. پخش غلیظ جلوی خروج کامل را میگیرد و هم خودش باقی می ماند . اما این ژل مهمان ناخوانده سمی است که باید روزی حتما از برش خارج شود.

 

عوارض ژل پاژ چیست؟

1-جا به جایی:

امکان دارد این ژل به نواحی مختلف صورت حرکت می کند که برای تخلیه حتما باید قبلش سونوگرافی انجام شودتا نواحی ژل حرکت کرده است کاملا مشخص شود.

2-تورم و التهاب :

در قسمت هایی که مملو از ژل هستند دیده می شودکه از دلایل آن می توان به ضربه خوردن به همان قسمت از صورت باشد.

3-عفونت :

ژل پاژ در اکثر موارد عفونت می کند ، که این عفونت به صورت تورم چرکی می باشد.

4- فیبروز :

در بعضی موارد ،ژل پاژ باعث ایجاد فیبروز یا سفت شدن بافت زیر پوستی می شود.

5- آسیب به اعصاب و عضلات صورت :

این ژل نمی تواند به اعصاب و عضلات صورت آسیب برساند زیرا خون رسانی عضلات بسیار زیاد است و لایه نازک بسیار مقاومی اطراف اعصاب و عضلات را می گیرد و همین سد محکمی برای جلوگیری از عوارض ژل پاژ است اما در تمام بیمارانی که اعصاب و عضلات صورت آسیب دیده کار نامناسبی برای تخلیه ژل آنها انجام گرفته است.

نسل دوم (آکوآمید)

آکوآمید مانند نسل اول کیست درست نمیکند به علت حجم زیاد در صورت  ایجاد می شود و باعث تورم در ظاهر می شود.نحوه  تخلیه این ژل فرق دارد .اطراف محل این ژل پر خون می شود و مویرگها بزرگ می شوند.این ژل ممکن است در گونه تزریق شود ولی در ناحیه چشم تورم دیده شود.در تخلیه  این ژل توقع خونریزی حتما خواهیم داشت.نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که این ژل به  راحتی تخلیه نمیشود ولی تا حدود زیادی قابل تخلیه می باشد.

نسل سوم

روش تخلیه این ژل بیشتر از طریق روش دارویی و چند جلسه کورتون می باشد.علت اینکه از کورتون استفاده می کنند  این  است که در بعضی از مواقع  این ژل بسیار سفت می باشد ،استفاده از کورتون برای نرم شدن این نواحی می باشد.در بعضی موارد این ژل بسیار شل است و دفرمیتی به صورت می دهد.در این نوع ژل باید عارضه را خودمان درست کنیم .

نسل چهارم (هیالورونیک اسید)

در واقع این نوع از ژل ها چینی می باشند.ریان ژل وهایومکس چینی  بیشترین عارضه را دارند و مراجعین متاسفانه با انواع ژل ها آشنایی ندارند. گرانوملا نسبت به جسم خارجی واکنش نشان می دهد، خود به خود قرمز می شوند و ایجاد درد می کند. واقعیت اسن است که این ژل را تخلیه نمی کنند بلکه با تزریق هیالاز ژل را از بین می برند .

روش های تخلیه ژل  کدامند؟

  1. از طریق برش های کوچک روی پوست
  2. روش تخلیه داخل دهانی
  3. تخلیه همراه با لیفت صورت

 

آیا زمان تخلیه ژل پاژ به اعصاب عضلات صورت آسیب می رساند ؟

ژل پاژ به تنهایی نمی تواند به اعصاب  و عضلات صورت آسیب برساند زیرا خون رسانی عضلات بسیار زیاد است و لایه نازک بسیار مقاومی اطراف اعصاب و عضلات را می گیرد و همین سد محکمی برای جلوگیری از عوارض ژل پاژ است اما در تمام بیمارانی که اعصاب و عضلات صورت آسیب دیده است کار نا مناسبی برای تخلیه ژل آنها انجام گرفته است.

توصیه های تیم جراحی مرکز جراحی زیبایی لیمون برای افرادی که ژل پاژ دارند

  1. هرگز بدون سونوگرافی تخلیه ژل پاژ انجام ندهید.
  2. عامل اصلی پخش ژل دستکاری خود فرد می باشد.
  3. ماساژ دادن محلی که ژل پاژ وجود دارد ممنوع می باشد، به علت اینکه با فشار دادن برجستگی ها ، ژل به اطراف پخش می شود.
  4. تخلیه ژل ،بخش عمده آن در یک جلسه انجام میشوددر غیر این صورت یقیین پیدا کنید که پزشک مناسبی را انتخاب نکرده اید.
  5. قبل از اینکه ژل عارضه دار شود به فکر تخلیه باشید زیرا در صورت آبسه ، کیست ، عفونت و جا به جایی تغییرات دائمی در پوست ایجاد میشود.
  6. خطرناکترین روش تخلیه ژل پاژ ساکشن کردن  است که تنها ژل را کامل تخلیه نمی کند و به بافت های سالم نیز آسیب می رساند و باعث ایجاد فیبروز در زیر پوست میشود.
  7. در آخر به این نکته توجه داشته باشید هرگز پزشکی که مسلط به بافت های عمقی صورت نیست را انتخاب نکنید ، پزشکان عمومی ، جراحان عمومی ، متخصصین پوست ، این افراد توانایی تخلیه کردن ژل های سطحی پوستی را دارند اما برای عمق بیشتر از سه الی چهار میلیمتر ، این افراد مقداری از ژل را تخلیه می کنند و احتمال اینکه به بافت های سالم آسیب برسد خیلی زیاد می باشد.

دلیل عوارض : مقصر کیست؟ ژل یا پزشک؟

یک سوال بسیار چالش بر انگیز که آیا همه عوارض که در افراد آسیب دیده مساهده میشود ،  مربوط به خود ژل است یا به پزشک هم مربوط میشود؟

در بسیاری از افرادی هم که به مرکز جراحی زیبایی لیمون مراجعه میکنند شاهد عوارضی بوده ایم که میتوانست اتفاق نیفتد.در واقع تشخیص پزشک خیلی مهم است و تشخیص درست و درمان صحیح به راحتی از گستردگی عوارض ژل پیشگیری میکند.

ژل پاژ دشمن بافت های چربی صورت است و بیشترین آسیب را به این بافت میزند که لذا ایجاد نا همواری در این ژل بسیار شایع است ولی با تمام این اوصاف به ندرت به شاخه های عصبی و عضلات آسیب میرساند. خونرسانی عضلات بسیار زیاد است و لایه نازک و بسیار مقاومی اطراف عصب و عضلات را میگیرد و همین لایه سد بسیار خوبی برای جلوگیری از عوارض ژل پاژ است.

در تمام بیمارانی که مشاهده کردم عضلات صورت آسیب دیده اند متوجه شدیم که کار مناسبی برای تخلیه ژل او انجام نگرفته است.(بهترین راه درمان عوارض ژل پاژ)

یکی از روش های غلط و بسیار مرسوم برای تخلیه ژل پاژ ساکشن ژل به وسیله سوزن است.

برخی اینکار را با وارد کردن سرنگ و آسپیره کردن (به عقب کشیدن پیستون سرنگ زمانی که سرنگ در بدن است) انجام میدهند و برخی با استفاده از کانولا و ساکشن این کار را میکنند. (بهترین راه درمان عوارض ژل پاژ)

با فشار منفی ایجاد شده ژل پاژ به همراه بافت های سالم به نوک سوزن و انولا ذوارد میشود و با حرکت ایست درمانگر آسیب بیشتری به بافت سالم وارد میشود و همزمان ژل بیشتری هم از بدن خارج میشود.