انواع پروتز صورت


 

یکی از خدمات مرکز جراحی زیبایی لیمون که توسط تیم حرفه ای جراحی زیبایی صورت انجام میشود، نصب پروتزهای صورت است.انواع پروتزهای صورت مانند پروتز زاویه فک، پروتز گونه، پروتز چانه و … توسط تیم جراحی به منظور زیبا سازی و جوانسازی صورت کار گذاشته می شود.

پروتز چیست؟

پروتز به معنای یک اندام و یا عضو ساخته شده با تکنولوژی جدید است که به دو صورت مختلف دیده می شود. برخی پروتزها در درون بدن قرار می گیرند و برخی از آنها بر روی بدن(خارج از بدن). در اینجا منظور ما از پروتزهای صورت، آن دسته از پروتزهایی است که در درون بدن (صورت) قرار می گیرد.شما می توانید از تیم جراحی ما بخواهید که با استفاده از پروتز، بخشی از صورت شما مانند( زاویه فک و چانه و …) برجسته شود.

همچنین در مواردی که غیرقرینگی شدیدی در اسکلت صورت شما وجود داشته باشد ماند غیرقرینگی که در اثر تصادف و شکسته شدن استخوان گونه ایجاد شده است را می توان با استفاده از پروتز آن قسمت از صورت اصلاح نمود.

امکان کار گذاشتن پروتز صورت همزمان با دیگر جراحی های زیبایی وجود دارد.مثلا می توانید از تیم جراحی ما درخواست کنید که همزمان با جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) پروتز گونه یا چانه را برای شما نصب کنند.با این روش، نتیجه هر دو جراحی به طور چشمگیری بعد از جراحی خود را به خوبی نشان خواهد داد.

پروتزهای صورت به چه کسانی توصیه میشود؟

افرادی که گونه های صاف یا نامشخص دارند، می توانند از پروتز گونه استفاده کنند، افرادی که چانه کوچک یا عقب رفته دارند از پروتز چانه نتیجه بسیار خوبی خواهند گرفت و افرادی که زاویه فک نامشخص دارند و محدوده گردن از سر به خوبی خود را نشان نمی دهد می توانند به راحتی با استفاده از پروتز زاویه فک تغییر زیادی را در زیبایی صورت و گردن خود ایجاد نمایند.

در برخی از افراد نیز که تمایل دارند مدل صورت خود را مانند برخی از هنرپیشگان یا مانکن ها در بیاورند، در اغلب موارد پروتز ها کمک بسیار زیادی  برای به نتیجه رسیدن خواسته آنها می کند.

در زیر به صورت مختصر به انواع رایج پروتزهای مورد استفاده شده در صورت می پردازیم:

1-پروتز چانه:

از شایعترین پروتز های مورد استفاده در صورت می باشد.این پروتز کمک می کند که ساختار اسکلتی چانه برجسته شده و چانه کمی جلوتر بیاید. ضمن جلو آوردن چانه می توانیم چانه را کمی پهن تر و یا باریکتر نماییم تا نمای بهتری به پایین صورت دهیم.

در افرادی که ارتفاع چانه آنها کم است می توانیم با این پروتز، ارتفاع چانه را نیز افزایش دهیم.لذا در افرادی که متقاضی داشتن صورت های کشیده هستند می توانیم از نوعی پروتز چانه استفاده کنیم که ارتفاع چانه را تیز نشان دهد.پروتز چانه وسیله ایست در ابعادمختلف  ساخته شده است و برای برجسته سازی چانه کاربد دارد.جنس این وسیله از موادی است که با بافتهای نرمال بدن سازگاری دارد و میتواند به مدت طولانی و حتی برای همیشه در بدن باقی بماند. این پروتز در جوانسازی قسمتهای پایین صورت بسیار تاثیر گذار است.

پروتز چانه علاوه بر اینکه می تواند فرم چانه را تغییر دهد، می تواند در زیباتر نشان دادن گردن بویژه در افرادی که غبغب های بزرگ دارند بسیار مفید باشد و نتیجه اصلاح غبغب را دو چندان نماید.با افزایش سن بافت های چانه به مرور زمان  تحلیل می روند و این پروتز می تواند از این مسئله جلوگیری کند یا این مشکل را برطرف کند. اغلب افراد در زمان انتخاب  پروتز تنها به یک بعد ،یعنی جلو آمدن چانه  فکر میکنند.در صورتی که برای داشتن چهره و چانه زیبا باید تغییر سه بعدی در چانه ایجاد شود،حتما به عرض چانه در نمای تمام رخ دقت داشته باشید.

پروتز چانه را می توان از داخل دهان و یا از زیر چانه نصب کرد. مزیت نصب پروتز از داخل دهان  این است که به علت اینکه برش ها داخل دهان است  به هیچ وجه  اسکار آن دیده نمی شود.

پروتز چانه

2-پروتز زاویه فک:

این پروتز به طرز بسیار مطلوبی، اسکلت پایین صورت را تغییر میدهد و با متمایز کردن گردن از صورت نمای بسیار زیبایی را ایجاد می کند.امروزه برجسته سازی زاویه فک در آقایان جوان، بسیار شایع بوده و طرفداران زیادی دارد.

این پروتز در خانمهایی که فک پایین کوچکی دارند و همین موضوع باعث شده بالای گردن در امتداد صورت قرار گیرد، زیبایی صورت را بیشتر می کند.خانمهایی که می خواهند صورت لاغر و عضلانی داشته باشند می توانند از این پروتز به همراه تخلیه چربی بوکال استفاده نمایند.

زاویه دار کردن فک

زاویه دار کردن فک

3-پروتز گونه و زیر گونه:

با استفاده از این پروتز، گونه های تخت و کوچک برجسته تر می گردد و همین موضوع زیبایی چشم ها، لبخند و خنده را بیشتر می کند. در افرادی که خیلی لاغر هستند  و چربی های زیر گونه تحلیل رفته است، استفاده از پروتزهای زیر گونه می تواند در جوانسازی و زیباسازی گونه ها موثر باشد.

بسیاری از مراجعه کنندگان از فوائد زیباسازی ناحیه زیر گردن چندان مطلع نیستند.

برجسته سازی این ناحیه بیشتر از دیگر پروتز های صورت، می تواند صورت را جوانسازی کند زیر تغییراتی که این نوع پروتز از صورت ایجاد می کند، علائم افزایش سن در زیر صورت را کاهش می دهد.

4-پروتز ناحیه شقیقه:

این پروتز با برجسته سازی ناحیه شقیقه ها در جوانسازی و زیباسازی صورت نقش دارد.امروزه به دلیل نتایج بسیار خوبی که از تزریق چربی میگیریم، کاربرد این پروتز کاهش یافته است. با این حال در افرادی که چربی به اندازه کافی برای تزریق در صورت ندارند، ترجیح می دهیم به جای استفاده چربی در شقیقه ها، در نواحی دیگری مانند زیر چشم ندارند.ترجیح می دهیم به جای استفاده چربی در شقیقه ها، در نواحی دیگری مانند زیر چشم از چربی استفاده کنیم و ناحیه شقیقه را با پروتز برجسته نماییم.

5- پروتز لب:

سالها قبل استفاده از این پروتز بسیار رایج بود ولی امروزه به دلیل استفاده شایع از ژل لب، کاربرد آن کاهش یافته است.با وجودی که پروتز لب اثر دائمی دارد، ولی به دلیل اینکه حس غیر طبیعی در لب ایجاد می کند و مخصوصا در معاشقه زناشویی می تواند احساس ناخوشایندی در طرف مقابل ایجاد کند.بسیاری از افرادی که از آن استفاده کرده اند ، پس از مدتی تصمیم به خارج کردن پروتز گرفتند و به تزریق ژل روی آوردند. ژل لب احساس بهتری در لب ایجاد می کند ولی باز هم طبیعی نیست و مخصوصا در افرادی که مقدار بیشتر از 1 سی سی ژل در لب تزریق می کننداحتمال عوارض و ناهمواری لب بیشتر می شود.

اخیراً با استفاده از گرافت های لب، علاوه بر اینکه برجسته سازی دائمی لب انجام می شود چون گرافت از بافت بدن است، کاملا حس نرمالی ایجاد می کند به طوری که بعد از 6 ماه پس از گذاشتن گرافت در لبها، حتی پزشکان نیز به سختی می توانند تشخیص دهند که در لب گرافت گذاشته شده است.

مطمئناً در آینده نزدیک گرافت لب، بهترین و شایعترین روش برجسته سازی لب خواهد شد.

6-پروتز های نواحی متفرقه صورت:

در برخی افراد به صورت اختصاصی ممکن است پروتز برای قسمتهایی از صورت کار گذاشته شود.

فرض کنید که فردی در اثر تصادف دچار یک ناحیه گود و فرو رفته در ناحیه پیشانی میشود و یا در جراحی تومور خوشخیم استخوان، بخشی از گونه او برداشته شده و پس از چند سال بیمار بخواهد زیبایی و تقارن را به صورت خود بازگرداند.در چنین وضعیتی، با استفاده از پروتزهایی که به صورت یک بلاک وجود دارد، میتوانیم پروتزی متناسب با بافت بتراشیم و از آن برای زیبایی صورت استفاده نمائیم.