مراقبت های بعد از فیبروبلاست تراپی

مراقبت های روز اول تا سوم

تورم و سوزش که ممکن هست همراه با درد باشد و لکه های قهوای لذا استفاده از مسکن (استامینوفن 500) و دستورات دارویی که در نسخه تجویز می شود به مراجعین توصیه می گردد. و همچنین به مدت 24 ساعت کمپرس سرد ( یخ در کیسه پلاستیکی و در یک پارچه پیچیده شود ) به آرامی در در آن منطقه قرار داده شود تا یک ماه اگر ار منزل خارج می شوید، علاوه برا استفاده از پماد زینک یا ضد آفتاب از عینک آفتابی و کلاه محافظت استفاده گردد.

محل انجام فیبروبلاست بعد از 24 ساعت با آب و صابون دو بار در روز شسته شود، شستشو به شکلی انجام شود که کاملاً کرم یا پمادهای قبلی پاک شود و پماد زینک به مقدار حداقل دو بار در روز بصورت یک لایه قابل مشاهده استفاده شود و در صورتی که در طول روز این لایه به هر دلیلی پاک شد، استفاده از زینک تجدید گردد و به مراجعین حتما توصیه گردد در تمام این مدت از دستکاری یا کندن کراست ها خودداری کنند.

مراقبت های روز سوم تا پنجم

کاهش تورم و افزایش پوسته پوسته شدن ناحیه و خارش در این زمان نیز عدم تحریک و خاراندن آن ناحیه مهم می باشد.

مراقبت های روز پنجم به بعد

کراست ها از بین رفته و رنگ صورتی صافی در آن ناحیه تشکیل می شود و از این زمان تغییر را میتوان مشاهده کرد و طی 3 تا 6 ماه آینده بهبودی ادامه میابد و طی این مدت از کرم ضد آفتاب( حداقل اس پی اف 50 ) استفاده گردد (کرم ضد آفتاب هر 2 تا 3 ساعت تجدید گردد). در صورت نیاز و تجویز پزشک از ترمیم کننده فیبرولیزین استفاده گردد چنانچه تمایل به استفاده از ترمیم کننده دیگری را دارید، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. به مراجعین توصیه شود در صورتیکه در طی این مدت التهاب و یا حساسیت پوستی ایجاد گردد حتما مشاور و پزشک را مطلع نماید و از استفاده از هر نوع دارو بدون اجازه پزشک خودداری کنند.

بعد از دو هفته شبها قبل از خواب و بعد از خاموش شدن روشنایی منزل از پماد هیدروکینون استفاده کرده و صبح بعد از بیدار شدن ابتدا صورت خود را شسته تا پماد بطور کامل از صورت پاک گردد. از حدود 1 ماه بعد از فیبرو بلاست تراپی، کلاژن سازی در منطقه مورد نظر شروع می شود، لذا تغییرات جوانسازی را معمولا بعد از این زمان قابل مشاهده خواهد بود.

نکته ای که باید به آن توجه گردد در پیگیری افرادیکه فیبروبلاست انجام دادند حتما و حتما از آنها خواسته شود بعد از شستشوی صورت و پاک کردن زینک و هم بعد از استفاده از زینک عکس گرفته و ارسال نمایند تا از این طریق از نحوه استفاده کردن زینک و شسته شدن پماد قبلی تحت نظر باشند. فیبروبلاست یک درمان چند مرحله ای میباشد و از این جهت و با تجویز پزشک بعد از گذشت مدت زمان لازم نیاز به انجام مراحل بعدی ( بطور میانگین بعد از دوماه از فیبروبلاست قبلی ) می باشد.