جراحی لب


 

یکی از جراحی هایی که بعد از جراحی زیبایی بینی خیلی طرفدار دارد جراحی زیبایی لب می باشد طی سالهای اخیر  ، توجه خیلی بیشتری به فرم و زیبایی لب شده است .لب یکی از مهم ترین اجزیای صورت است که در جذابیت صورت  افراد  نقش بسیار زیادی دارد. خیلی از افرادی که دارای لبهای کوچک بودند  ژل تزریق می کردند و ژل روش داِئمی نبود و خیلی از افراد به علت داشتن عوارض ژل از تزریق آن خودداری می کردند. به همین دلیل روشهای  جراحی زیبایی لب نیز برای تغییر شکل لب مورد توجه قرار گرفت.افرادی که متقاضی جراحی زیبایی لب هستند ، می خواهند  این تغییرات داِیمی باشد .از طرفی تزریق ژل در لب ،  نتیجه موقتی دارد  و  متقاضی باید هر شش تا دوازده ماه یکبار برای تزریق مجدد ژل مراجعه کند و هزینه های پی در پی  پرداخت کند.

از سوی دیگر مراجعه کننده هر نتیجه ای را در لب خود نمی تواند تنها با تزریق ژل بدست آورد مثلا با تزریق ژل لب نمی توان فاصله لب و بینی را تغییر داد در حالی که با جراحی لب چنین کاری قابل انجام است.

انواع روشهای جراحی لب

جراحی لب از داخل دهان :

در این روش (جراحی لب از داخل)، برش جراحی در داخل دهان ( پشت لب) قرار می گیرد. برشها به صورت خطوط شکسته هستند. با این روش، در پشت لب، بافتهای پایین تر را به بالا منتقل می کنیم و در نهایت به افزایش حجم لب کمک می کنند.

مزیتی که در این روش   میتوان به آن اشره کرد  این است  که تمامی برشها از داخل دهان می باشد و هیچگونه ردی از جراحی در صورت متقاضی  نمی ماند. اما توجه داشته باشید که در این روش دست پزشک در اعمال تغییرات کمی بسته است  و فرم لب قابل تغییر نیست  در صورتی که تنها فقط سایز لب بزرگتر می شود.

جراحی لب از بیرون دهان :

در این روش، ابتدا فرم و سایز لبی که شما خواستار آن هستید، بر روی لبها کشیده می شود. با محاسباتی که انجام می گیرد، تناسب آن با صورت سنجیده می شود و در صورتی که متناسب با دیگر اجزاء صورت باشد، جراحی لب انجام می شود.مزیتی که در این روش می توان به آن اشاره کرد  اینست که تنها روش تغییر فرم کلی لب می باشد  و خیلی از نتایج آن با هیچ کدام از دیگر روشها  مانند پروتز لب و تزریق چربی به لب و تزریق ژل  قابل دستیابی نیست  و جراحی لب از بیرون می تواند فاصله بینی با لب را کاهش دهد. همچنین می توان در بعضی موارد به طور همزمان ژل های عارضه دار لب را نیز تخلیه کرد . اما باید به این مسئله نیز توجه کنیم که  این روش اصلا برای کسانی که وسواس کندن پوست لب دارند ، مناسب نیست . در ضمن افرادی که به دلیل در ضمن افرادی که به دلیل  وسواس فکری نمیداند چه مدل لبی مناسب صورتشان است، توصیه نمی شود.

3-جراحی لب از بیرون (با برش در زیر بینی):

این روش یه نام لیفت سانترال لب خیلی معروف می باشد و خیلی طرفدار دارد.این روش ، با برشی  که در زیر بینی داده  می شود، قسمت وسط لب بالا لیفت می شود. مزیتی که می توانیم به آن اشا ره کنیم   ،فاصله لب و بینی را کاهش  می دهد و به جوانسازی لب کمک میکند. مورد بعدی  اینست که برش در زیر بینی زده می شود و تا حدود زیادی قابل محو کردن است و در افرادی که زاویه بینی و لب آنها به صورت حاد است با استفاده از این روش، علاوه بر برجسته سازی لب بالا، زاویه لب و بینی نیز بهتر می شود.

نکته ایی که باید به آن توجه کرد اینست که  به دلیل فاصله زیاد بین محل برش و محلی که ما نتیجه را می خواهیم ببینیم (برش در زیر بینی و نتیجه مورد انتظار در لب) مقدار اثر جراحی کمتر از روش مستقیم جراحی لب است (در بالا گفته شده) و ممکن است بخشی از نتیجه بدست آمده به مرور زمان اثر خود را از دست بدهد. و احتمال اسکار زیر بینی وجود دارد که این حالت در برخی از افراد مخصوصا در زمان خندیدن ممکن است دیده شود.

 آیا لیفت سانترال لب در جوانسازی لب موثر است؟

این عمل یکی از اصلی ترین علائم پیری لب را اصلاح می نماید.با لیفت لب ، علاوه بر اینکه دندانهای پیشین بالایی دیده می شوند، همچنین فاصله بینی تا لب بالا کاهش می یابد.

آِیا لیفت سانترال لب می تواند افتادگی  گوشه های دهان را اصلاح کند؟

خیلی از مراجعین شاکی از مسئله  افتادگی گوشه های دهان هستند چرا که معتقدند ، افتادگی گوشه  دهان نشان از غمگین بودن  یا افسردگی  و افزایش سن را به همراه دارد.

آیا جای زخم جراحی لیفت لب را می توان بر طرف نمود؟

مفتخریم که تیم جراحی مرکز جراحی زیبایی لیمون در بسیاری از موارد می تواند جای باقیمانده لب را با روشهای دارویی با جراحی مجدد برطرف کرده اند.

4-پروتز لب:

استفاده از پروتزها طی این چند ساله اخیر خیلی زیاد شده است  و استفاده از پروتز لب  باعث افزایش حجم لب می شود و این روش در افرادی که از شکل لبشان راضی هستند  جواب می دهد . برخی از افراد سالهاست که از پروتز لب استفاده می کنند و از نتایج آن راضی هستند با این حال، برخی از بیماران از وجود پروتز در لب احساس خوشایندی ندارند و در نهایت آن را خارج می نمایند و از روشهای دیگری برای برجسته سازی لب استفاده می نمایند. در این روش با استفاده از بیحسی موضعی، پروتز در محل نصب می شود. پروتز از جنس سیلیکون است و با بدن سازگاری دارد.

5- لیفت گوشه لب (کرنر):

این روش بیشتر برای جوانسازی لبها استفاده می شود. با مرور زمان و افزایش سن ، گوشه های لب به سمت پایین متمایل می شود و لبها حالت غمگین پیدا می کنند. با استفاده از لیفت گوشه دهان ، گوشه ها به سمت بالا آمده است و لبها علاوه بر جوان سازی ، شاد و خندان به نظر می رسند. مزیتی که این روش دارد اینست که به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می شود و اثر کاملا ماندگار دارد.محل برش جای جراحی قابل محو کردن است. خواهشمندیم به این نکته توجه کنید که  در افرادی که به دلیل وسواس مدام با لب خود بازی می کنند و پوست لب خود را می کنند مناسب نیست . تا زمان بهبود کامل (2 هفته) نباید در گوشه های لب از مواد آرایشی استفاده کرد.

6- روشهای جراحی لب (تلفیقی):

برحسب خواسته مراجعه کنندگان می توان تلفیقی از روشهای فوق را به کار برد. به عنوان نمونه میتوان همزمان با جراحی لب، گرافت نیز برای افزایش حجم لب استفاده کرد.